MakeMMO – kreator gier przeglądarkowych

Makemmo.com to polski projekt, który w założeniu pozwala na stworzenie własnej gry na przeglądarki. Gry tego typu mają niezbyt komplikowana grafikę i proste zasady. Wprowadzają również element rywalizacji pomiędzy znajomymi. Tak przynajmniej wygląda sytuacja na Facebooku…

Serwis Makemmo.com pozwala na stworzenie takiej właśnie gry, która jednak będzie działać w ramach serwisu. Swoboda dana twórcom ma być całkiem spora i wszystko zależeć będzie od tego ile pracy zdecydują się oni w swój projekt włożyć. Możemy zatem spędzić trochę czasu i zbudować jakąś perełkę. Później polecić ją znajomym i mieć satysfakcję tym, którym to nie wystarcza dana jest możliwość zarobienia na swoim projekcie jakichś pieniędzy. Gry stworzone na łamach serwisu są z gatunku free to play. Zatem rozgrywka jest darmowa ale za wszystkie dodatki trzeba zapłacić. I właśnie za te zakupione przez graczy dodatki będziemy otrzymywać prowizję.

Wygląda to następująco: gracz kupuje wirtualną gotówkę bezpośrednio od serwisu – dostajemy 40% ceny. Jeśli wejdziemy w rolę pośrednika i kupimy hurtowo kredyty to gdy uda nam się ją sprzedać zgarniamy 70% ceny. Całkiem nieźle.

Póki co Makemmo.com to 2278 gier i 4051 graczy. Co ciekawe jedynie pierwsza dziesiątka gier ma więcej niż 100 graczy. Reszta w najlepszym wypadku ma ich około 25. Frajda z gry może i być przednia ale dużych pieniędzy nie da się z tego zrobić. Warto zwrócić uwagę na fakt, że najpopularniejsze gry są oparte na popularnych seriach gier. Mamy więc Minecraft, Diablo, GTA SA: MMO itp. Prędzej czy później zostaną one zauważone przez jakiegoś prawnika a wtedy z pieniędzy nici… Mam tez nadzieję, że administratorzy serwisu nie pozwola na sytuację, w której mamy setkę klonów, które ktoś stworzył dlatego, że nie mógł przyciągnąć odpowiedniej ilości graczy do jednej gry.

Kolejną sprawą jest istnienie poza ekosystemem wielkich serwisów społecznościowych. Trudniej jest zatem przyciągnąć do gry znajomych i trudniej jest w niej utrzymać graczy. A wszystko spada na barki twórców gier. Sprytne… Czy jest zatem po co się w to pakować? Na chwilę obecną ciężko powiedzieć, gdyż serwis jest jeszcze w fazie beta testów. Jak to zwykle bywa… czas pokaże…

One comment

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.