id Software nadal chce udostępnić za darmo kod silnika z gry Doom 3

id Software potwierdziło po raz kolejny, że chce udostępnić za darmo kod źródłowy gry Doom 3. Stanie się to po premierze gry Rage i plany wydają się coraz bardziej wiarygodne. Na tegorocznym QuakeCon John Carmack ogłosił, że właściciel studia (ZeniMax) zgodził się na to. Wszystko utknęło jednak na jakiś czas w dziale prawnym. Cacmack zaznaczył, ze kod wymaga nieco dopracowania. Zwrócił się też do innych twórców gier aby udostępnili kody źródłowe ich gier jako, że dzięki temu chętni mogą się nauczyć dzięki temu jak tworzyć gry.

Otwarty kod źródłowy ma też znaczenie dla przeciętnego gracza. Dzięki temu, że poprzednie silniki gier id Software są udostępnione na licencji open source stare gry są aktualizowane przez fanów, są bardziej kompatybilne z nowoczesnym sprzętem i pojawiają się w nich nowe funkcje. Dodatkowo twórcy modyfikacji mogą wydać je jako samodzielne wydania nie wymagające posiadania gry. Udostępnienie kodu Doom 3 oznacza, że mimo iż kod silnika gry będzie dostępny dla każdego to nie będzie zawierać on całej zawartości gry (map, grafiki, dźwięku itp.). Aby to obejrzeć trzeba będzie jednak kupić grę.

Silnik id Tech 4 na którym oparty jest Doom 3 pojawił się w 2004 roku. Pomimo tego jego bardzo zmodyfikowane wersje ciągle używane są przy tworzeniu nowych gier. Na takim silniku działa Brink oraz Prey 2.

Jest szansa, że wszyscy chętni będą mogli spróbować swoich sił w tworzeniu gier w oparciu o ten silnik jeszcze w tym roku.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.