The Evolution of Trust – dlaczego nie ufamy sobie nawzajem

The Evolution of Trust to interaktywna prezentacja, która zgłębia tematy oszukiwania i zaufania. Jak to się stało, że w Boże Narodzenie 1914 na froncie zachodnim walczący przeciwko sobie żołnierze byli w stanie zaufać sobie na tyle by zorganizować świąteczny rozejm na kilka dni a dziś nie ufamy nawet własnym sąsiadom? W zrozumieniu tego pomoże nam teoria gier.

The Evolution of Trust oferuje nam maszynę, do której dwóch graczy wrzuca monetę. Jeśli oboje ją wrzucą dostaną w nagrodę dwie monety. Jednak jeśli jeden z graczy wstrzyma się z wrzuceniem monety to otrzyma trzy monety a drugi nic. Jeśli oboje oszukają, nic nie dostaną. Wydawać by się mogło, że w tym przypadku optymalną strategią będzie oszukiwanie. Gra wprowadza jednak więcej rodzajów graczy, wtedy oszukiwanie staje się mniej opłacalne. Później The Evolution of Trust wrzuca do gara takie rzeczy jak błędy ludzkie i częste kontakty z innymi graczami. Pojawiają się bardziej zaawansowane zachowania takie jak współpraca i wybaczanie błędów. Wtedy gracze oszukujący już nie mają tak łatwo.

The Evolution of Trust całkiem nieźle tłumaczy dlaczego ludzie współpracują i oszukują, czy to w prawdziwym życiu czy też w grach sieciowych.

Gra dostępna jest też w polskiej wersji językowej.

Informacje o grze:

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.