Wojny Klonów #1 – Transport Tycoon

OpenTTD

Osoby tworzące darmowe gry, często inspirują się wielkimi hitami, klasykami, które albo są ciężko dostępne albo nie działają już na nowych komputerach. Wtedy pojawia się chęć odtworzenia ich, dostosowania do realiów i umożliwienie graczom powrót do starych dobrych czasów. Czasem rozwój gry zatrzymuje się gdy powstaje idealny klon, w innych przypadkach staje się on tylko podstawą do czegoś nowego. Seria Wojna Klonów ma za zadanie pokazanie darmowych alternatyw dla wielkich sklepowych hitów oraz klasyków, których tytuły zna każdy. Na dobry początek Transport Tycoon…

W tym przypadku cofamy się do roku 1994 gdy został wydany pierwszy Transport Tycoon autorstwa Chrisa Sawyera. Rok później ukazał się Transport Tycoon Deluxe, rozszerzona i poprawiona wersja pierwszej gry. W obu stajemy na czele firmy przewozowej i konkurujemy z innymi by zarobić jak najwięcej przewożąc pasażerów i różne dobra po lądzie, wodzie i powietrzem.

OpenTTDOpenTTD
OpenTTD to najbardziej popularna z gier “inspirowanych” serią. Gra jest rozwijana od 2004 roku. Oferuje ona większość opcji z Transport Tycoon Deluxe dodając wiele ulepszeń takich jak większe mapy, wsparcie dla większej ilości języków, modyfikowalna sztuczna inteligencja, wsparcie dla wielu systemów operacyjnych i bardziej przyjazny interface. Umożliwia też grę sieciową przez LAN i Internet gdzie wspólnie może grać nawet 255 graczy. Pełną listę ulepszeń znajdziecie tutaj. Jest spora. Pomimo ulepszeń OpenTTD jest równie wciągający co oryginał.

OpenTTD jest oficjalnie dostępny na wiele platform a jeszcze więcej doczekało się nieoficjalnej wersji. Jest ona dostępna nawet na urządzenia z systemem Android (choć nie polecam gry urządzeniach z małym ekranem). Jeśli nie chcesz niczego instalować to jest nawet opcja gry za pomocą przeglądarki internetowej dzięki możliwościom HTML5. Naprawdę, dostępność nie jest barierą przed wypróbowaniem tej gry. Wystarczy spojrzeć na wymagania sprzętowe – nawet lodówka jest w stanie je spełnić

  • Strona gry: www.openttd.org
  • Gra przez przeglądarkę: play-ttd.com
  • Platformy: BSD, Linux, Solaris, Windows, Mac OS X, Android i inne
  • Wymagania Windows: Pentium MMX 233MHz (zalecane Pentium III 500MHz), 64MB RAM (zalecane 128MB+)
  • Wymagania Linux: Pentium MMX 233MHz (zalecane Pentium II 366MHz), 32MB RAM (zalecane 128MB+), X11, SDL
  • Wymagania MacOS X: G3 233MHz (Zalecane G4 500MHz+), 128MB RAM

Simutrans

Simutrans
Drugą grą wartą polecenia jest Simutrans. W tej grze tworzonej od 1999 roku grze również naszym celem jest stworzenie imperium transportowego. Celem jest dominacja a porażką jest bankructwo firmy. Gra oferuje możliwość rozgrywki z 12 sztucznymi inteligencjami oraz 255 graczy po sieci.

Czym Simutrans wyróżnia się od OpenTTD? Chociażby tym, że pasażerowie, poczta i dobra mają cel podróży, który jest tworzony losowo za każdym razem gdy pojawiają się na mapie. Jeśli nie stworzymy odpowiedniego połączenia to pasażerowie po prostu nie pojawią się na przystanku. Jeśli fabryka, którą obsługujemy nie sprzedaje w sklepie do którego doprowadziliśmy trasę to nie będzie nic do przewiezienia. Trudniej jest zatem zarobić jakąkolwiek gotówkę.

Simutrans oferuje wiele zestawów plików zwące się PakSet, które wpływają na rozdzielczość, wygląd i zachowania w grze. Wrażenia z rozgrywki bardzo zależą od tego jaki PakSet zostanie użyty. Przez lata powstało wiele takich zestawów. Gra może być łatwo modyfikowana. Proste zmiany można przeprowadzić modyfikując plik konfiguracyjny. Jako, że obiekty w grze to tylko prosty obrazek i krótki plik z opisem dodanie chociażby własnego pociągu jest bardzo proste. Możliwa jest również modyfikacja zasad rządzących światem gry.

  • Strona gry: www.simutrans.com
  • Platformy: Windows, Linux, MacOSX, BeOS/Haiku
  • Wymagania: Procesor 900MHz (Pentium III), 256MB RAM, karta graficzna z 32MB pamięci

Railroad Tycoon

Sid Meier’s Railroad Tycoon
Na koniec wisienka na torcie. Powrót do przeszłości, do roku 1990, w którym to się wszystko zaczęło. Railroad Tycoon to dziadek dwóch przedstawionych powyżej gier. Zajmujemy się w niej rozwijaniem sieci kolei kładąc tory, budując stację i kupując pociągi. Gra oferuje model rynku popytu i podaż oraz nimi giełdę papierów wartościowych, na której można kupować i sprzedawać akcje zarówno własnej firmy jak i konkurentów.

W Railroad Tycoon, mimo, że gra ma już ponad 20 lat, zagramy też na nowych komputerach dzięki temu, że udostępniono ją wraz z DosBoxem, emulatorem DOSa. Zalecam uruchomienie gry w okienku gdyż grafika się bardzo postarzała i na pełnym ekranie ciężko się połapać co się dzieje.

Znacie jeszcze jakieś inne gry „inspirowane” serią Transport Tycoon? Dajcie znać w komentarzach.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.