Wojny Klonów #2 – Civilization II

civilization-2

Seria Civilization ma już status kultowej serii i nikt nie będzie się już na ten temat spierał. Pojawiło się już jej wiele odsłon, w których prowadziliśmy wybraną przez siebie nacje od epoki kamienia łupanego po wyścig kosmiczny, ale wiele osób za najlepszą uznaje Civilization II z 1996 roku. I choć świat ruszył do przodu i mieliśmy okazję zagrać już w piątą grę a szósta powstaje to powstało kilka projektów mających na celu odtworzenie i usprawnienie właśnie tej jednej gry z 1996 roku.

 

FreeCiv

Najpopularniejsza gra inspirowana serią Civilization, która pod względem oprawy graficznej bardzo przypomina Civilization II. Mimo tego podobieństwa FreeCiv jest w pełni konfigurowalne umożliwiając rozgrywkę z zasadami z Civilization I, Civilization II a także całkowicie wymyślonymi przez nas. Możemy zmienić liczbę graczy (max to 126), szybkość rozwoju technologicznego, czy barbarzyńcy będą najeżdżać osady graczy, w jakie odległości miasta mogą się znajdować od siebie oraz kształt i rozmiar mapy (do 2048000 pól).

Freeciv

Choć FreeCiv nastawiony jest na rozgrywkę sieciową (zarówno przez Internet jak i po sieci LAN) to dostępna jest też możliwość gry przeciwko frakcjom sterowanym przez komputer.

Ważne jest też, że FreeCiv dostępny jest na wiele platform, w tym przeglądarki internetowe (HTML5) i Android (oczywiście za darmo). Przy niewielkich wymaganiach sprzętowych jest to niezły sposób na powrót do roku 1996.

 

C-Evo

C-evo to również powrót w końcówkę XX wieku, lecz w tym przypadku postanowiono poprawić niedociągnięcia w Civilization II usprawniając sztuczną inteligencję i zasady rozgrywki czyniąc grę bardziej wymagającą. Jednym z założeń przy pracach nad grą było zaprojektowanie sztucznej inteligencji, której celem nie będzie jedynie przeszkadzać graczowi w rozgrywce, lecz by działała równolegle z graczem walcząc o te same cele. Co ciekawe oprócz standardowej sztucznej inteligencji dostępne są też do pobrania inne stworzone przez graczy. Gra bardziej niż Civilization II nastawiona jest na strategię niż symulację. Nic nie dzieje się samo, wszystko jest wynikiem akcji, któregoś graczy.

C-evo

C-evo jest bardziej nastawione na rozgrywkę solo niż FreeCiv. Gra nie oferuje rozgrywki sieciowej na zasadzie klient-serwer, więc jeśli zechce ktoś zagrać z inną żywą osobą konieczna będzie gra poprzez sieć LAN lub w trybie hot seat.

 

FreeCol

Sid Meier’s Colonization nie upadło zbyt daleko od serii Civilization, więc remake tej gry też zamieszczę w tym zestawieniu. A jest nim FreeCol. Podobnie jak oryginał FreeCol pozwala nam pokierować losem garstki osadników, którzy w 1492 roku trafiają do Nowego Świata by założyć kolonię walcząc o wpływy z innymi europejskimi mocarstwami i ich koloniami. Początkowo rozbudowujemy nasz stan posiadania w oparciu o pomoc z Europy, w późniejszych etapach gry, gdy przestaje być ona nam potrzebna możemy ogłosić niepodległość. Wtedy po odparciu ataku sił ekspedycyjnych z Europy gra kończy się zwycięstwem.

FreeCol

FreeCol zachowuje mechanikę oryginału dodając ulepszoną grafikę. Dodatkowo oprócz zasad z oryginalnej gry dodano też dodatkowe zestawy zasad, które nie trafiły do końcowej wersji gry, takie jak na przykład nowe Europejskie kraje z nowymi bonusami.

W obecnej fazie projektu twórcy skupiają się na wiernym odtworzeniu oryginalnej gry. Możliwa jest już jednak gra sieciowa na serwerach gry.

One comment

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.