Spelunky

Spelunky to platformówka, w której będziemy badać jaskinie i szukać skarbów wcielając się w anonimowego stylizowanego na Indiana Jonesa badacza. Inspirowana jest ona klasycznymi platformówkami gdzie celem jest zebranie najwięcej skarbów w jaskini jak tylko możliwe dla osiągnięcia najlepszego wyniku punktowego. Gra oferuje losowo generowane poziomy pogrupowane w pięć stref różniących się poziomem trudności. Aby je ukończyć trzeba wykorzystać swój spryt, refleks oraz dostępne przedmioty (bomby, broń palna, lina do wspinaczki oraz artefakty). Niektóre przedmioty mogą zostać kupione lub wykradzione ze sklepów porozrzucanych po jaskiniach. Jeśli zdecydujemy się na kradzież trzeba będzie zmierzyć się ze sprzedawcą, który jest potężnym przeciwnikiem. Nie zabraknie również specjalnych zdolności. Większość z nich jest jednak dostępna po połączeniu ze sobą odpowiednich przedmiotów. Wszystko to potrzebna nam będzie to zmierzenia się z dzikimi zwierzętami (nietoperze, węże, pająki) oraz innymi postaciami i potworami takimi jak yeti, mięsożerna roślina czy też duchy.

Spotkamy również damę w opałach uwięzioną w jaskini, którą możemy uratować. Gdy nam się to uda zyskujemy nieco zdrowia. Możliwe jest również odblokowania Damy, jako gdy walnej postaci. Rozgrywka się wtedy nie zmienia, lecz ratujemy naszego odkrywcę. Inną postacią, która można odblokować jest Tunnel Man, który ma kilof zamiast bata.

Spelunky oferuje edytor map, który pozwala na tworzenie własnych poziomów i dzielenie się nimi z innymi. Twórcy gry udostępnili również kod źródłowy gry.

  • Strona gry: www.spelunkyworld.com
  • Platformy: Windows
  • Wymagania: Pentium III/Athlon XP 1500+, 256MB RAM, GeForce 6100/Radeon 7000

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.